Alla inlägg under februari 2018
Hm...ja tydligen...men då kanske jag borde bli lite glad? Lite jobbigt just nu och ont i magen som fan. Men inget ont som inte har nåt gott med sig, jag går ju ner i vikt iaf....Måste åka och surra nånstans ikväll tror jag, orkar inte vara ensam.
Skottade fram källardörren och garageporten förut. Och Volvon...igen.
Det snöar.....Har varit en slö morgon men måste nog gå ut och skotta och bära in ved. Har ringt mig igenom missade samtals-listan nu på fm. Vet inte varför jag hade stängt av ljudet på tfn men såg iaf i går kväll att jag hade en massa missade samtal. Så nu har jag ringt mig genom den Såg att det var slut på kaffe men har ingen lust att åka neröver idag. Pratat med Hansa så han kommer väl med traktorn sen i kväll. Och Mia ville att jag skulle följa med till Kraft Arena i Söråker i morrn på ringträning med Frappe, men då har jag ju buggen.
Japp, tillbaks i skogen igen. Trivs så bra tillsammans med min älskling så det gör ont i både hjärta och mage att åka hem hit igen. Fattar fortfarande inte vad som hände när jag blev så tok-kär? Men skönt att Pontus har trivts och kanske ställer upp på mamsen nån fler gång. Professor Balthazar funderar intensivt nu..... Måste börja tänka mig själv och skita i vad alla andra tycker och tänker.
Men var iaf en himla kul kryssning med min älskling och Helen och Johan. Och att jag kunde stanna kvar i Timrå till söndag var ju inte helt fel heller Nästa helg ska jag vara handler på hundutställning.....och så är det nog fotbollscup med fix av matchkläder....Hundvakt och husvakt ??
Ska skjutsa hem Pontus till Västmarken och sen är det bara att vänta på kvällens tfn-samtal från
Kvar i Timrå än jag. Och Pontus sköter hus och djur med bravur. Idag hade han kockat så mamsen blev riktigt impad. Vi var och åt med Joel. Mätt som en kungskobra.....hur en sån nu är när den är mätt ?
Åkte till Timrå på onsdag och sen vidare på Wheelskryssning på torsdag morgon. Det började med strul när vi klev på bussen och inte fanns med på listan och fortsatte senare i Stockholm på terminalen. Tre eller fyra par på vår buss kom inte med av olika konstiga anledningar. Trist som attan för de drabbade. Men vi andra hade himla trevligt. Och nu är vi hemma i Timrå igen.
Lite dåligt med uppdateringar några dagar utan mottagning.
Har rakat av mer hår på Smilla och nu börjar det se mycket bättre. Bara resten kvar nu då.....Fick ett tfn-samtal och sen har jag "pratat" med lite olika folk. Både per tfn och per chatt. Som man bäddar får man ligga heter ordspråket. Eller som Jonas B svarade mig....: Den man ligger med får bädda
Var det i morse. Men pigg som en mört hoppade jag ur sängen och gjorde upp eld, dammsög, bäddade rent i sängen till Pontus och klippte, tvättade och torkade Smillas eksem. Och nu ska jag försöka mig på att skarva om parabolkabeln till sovrummet, som fick stryk av snöröjningen. Eller om det är nån annan anslutning som pajat, men det märks väl. Vi får se om jag fixar det. Annars får det vänta tills det blir mindre snö så jag kommer åt kabeln hela vägen.
Det blir tydligen ett spinningpass med Biggan ikväll också innan jag åker till Timrå.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | |||||||
|